'; Açık Alan İlhamı » Move Interior Architecture Interior Architect In Ankara

Açık Alan İlhamı

Açık Alan İlhamı

Açık Alan İlhamı

İç mimarlık alanının yanı sıra geçmişten günümüze kadar uzanan süreçte insanlar doğadan ilham almışlar ve bir nevi doğayı kendi fikirlerine yansıtmışlardır. Doğanın son derece cömert sunduğu nimetlerinden ve estetik yapısından yararlanmak her dönemin mimarlarına ilham vermiştir. Tıptan astronomiye kadar insanlığa çeşitli yüzünü gösteren tabiatın, şüphesiz en ilham verici yüzü ve insanla en yakından etkileşime geçen açık alanlardır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda açık alanların insanlara huzur verdiği, dinlendirdiği ve birçok psikolojik sorunun doğal tedavisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu doğal tedavinin yanı sıra birçok mimara ve iç mimarlık öğrencilerine ilham olmuştur. Doğada var olan renklerin uyumu, nesnelerin canlılığı evlerde de yerini almıştır. Bilhassa da yeşil ve mavinin uyumu evin gerek iç dekoruna gerekse dış dekoruna ilham kaynağı olmuştur

Açık Alanda Modern Ve Rahatlık Uyumu Nasıl Sağlanır?

İç mimarlık tasarım harikalarından olan açıklanan çalışmaları birçok kişinin ilgi ile takip ettiği dekorasyon tasarımlarıdır. Günümüz insanları konforuna eskiye göre çok daha önem vermekte ve dikkat etmektedir. Özellikle de şehrin yoğun karmaşasından kaçan insanlar doğanın ve sükunetin hakim olduğu ortamlar aramaktadır. Tam da bu noktada iç mimarlar tabiatın sunduğu nimetlerle insanlara aradığı o dingin ortamı doğanın diliyle sunmaktadır.

Modernliğin ve rahatlığın buluştuğu nokta ise elbette açık alanlardır. Antik eşyaların otantikliği ve artık daha da konforlu yapısıyla doğanın her geçen gün insana ayak uyduran modern görüntüsü bileştirilerek geçmişle bugün sentezlenebilir.  Açık alanın ferah görüntüsüne yine dingin tonlardan mavi ve yeşil kullanılabilir. Aynı zamanda eskileri anımsatan dantel motifleriyle sakin bir ortam hazırlanabilir. Sakinliğin ve huzurun düpedüz somutlaşmış hali olan kitaplar içinse ahşap dekorasyonlar tercih edilebilir.

Açık Alan Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle de kentleşmenin bir hayli arttığı şu günlerde iç mimarlık okuyan öğrenciler şehir yapılaşmasına daha çok önem vermektedir. Açık alan tasarımı yapılırken tasarım mekanı göz önünde bulundurulmalıdır. Açık alan tasarımları genelde kalabalık ortamlardan uzak yerlerde tercih edilse de şehrin göbeğinde de açık alanlardan ilham alınarak yapılan mekanlar vardır

Back to Top
Close Zoom