'; İç Tasarım İle İç Mimari Arasında Fark Var Mı? » Move Interior Architecture Interior Architect In Ankara

İç Tasarım İle İç Mimari Arasında Fark Var Mı?

İç Tasarım İle İç Mimari Arasında Fark Var Mı?

İç Tasarım İle İç Mimari Arasında Fark Var Mı?

İç tasarım ile iç mimari arasında fark var mı? Sorusu karşısında özellikle konuyla alakalı birçok farklı cevap alabilmek mümkündür. İç mimari bir binanın iç duvarları, tavanı, mobilyaları ve hatta iç ortamı oluşturan bütün unsurları kapsamaktadır. Yapısal anlamda da yapılması gerekenleri kapsadığı için iç tasarım ile arasında farklılıklar oluşmaktadır. İç tasarım ise iç ortamın genellikle eşya ve benzeri düzenlerinin yapılması anlama gelmektedir. Genellikle yapı işlerinden uzak yalnızca dekorasyon yönüyle faaliyetlerin yürütüldüğü alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç Mimari Proje Uygulama Takibi

Ciddi manada emekler harcanarak iç mimari projeler ortaya çıkarılmış olabilir. Ancak proje üzerindeki mükemmellik İyi bir ekip tarafından kontrol sağlanarak uygulamaya alınmadığında aynı mükemmelliği sahada görebilmeniz mümkün değildir. İyi ustalar ve sıkı takip ile ancak projelerinizin istenilen kalitede imal edilebilmesi mümkün olabilir. Bu nedenle sahada yapılan işlemlerin profesyonel kişiler tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Bu sayede profesyonel bireylerin mükemmeliyetçi bakış açısını sürekli olarak yürütülen faaliyetler de olması sağlanmaktadır. Ancak faaliyetlerin takip edilebilmesi için ciddi manada proje konusunda deneyimli olunması ve yeni önerileri sunabiliyor olması gerekmektedir. Bu sayede projedeki mükemmel tasarımlar ancak uygulamaya alınabilir. Hem işin kalitesi bakımından hem de işin zamanında bitirilmesi bakımında uygulama takibi oldukça önemlidir.

Bir İç Mimar Tam Olarak Ne Yapar?

İç mimar denildiğinde iç mimari projelerin araştırılması ve tasarlanması süreçlerinin gerçekleştirilmesi ile beraber uygulamalarında gerekli ekiplerle yapılıp sonlandırılmasını sağlamak akla gelmektedir. Aynı zamanda iç mimarla mekanlara göre özel mobilya tasarımları yapmak veya araştırarak en uygun mobilyaları kendi tasarımlarına kombin oluşturmak gibi işlemleri de gerçekleştirirler. Müşterilerin isteklerine göre kroki çizimi ve kroki sonrası profesyonel tasarımların yapılması da yine görevleri arasında yer alır. Yapılacak olan uygulamalara uygun ürünlerin kalite ve fiyat araştırılmasının yapılması da yine iç mimarın görevleri arasındadır. Konforlu, ergonomik, kaliteli ve uygun fiyatta tasarımların yapılması ve gereksinim duyulan tasarımların uygun çözümlerle sunulması da yine iç mimarlık görevleridir. Bu amaçlar doğrultusunda ev-ofis, havaalanı, hastane, alışveriş merkezi, kafe gibi ticaret alanları, kütüphane, sinema, özel yat ve uçak iç tasarımları, sahneler, bankalar, otel ve tatil butikleri, fuar alanları gibi birçok alanın tasarımları İç mimarlar tarafından yapılır

 

Back to Top
Close Zoom