'; ‘'Isınamıyorum! ‘’Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları » Move Interior Architecture Interior Architect In Ankara

‘’Isınamıyorum! ‘’Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları

‘’Isınamıyorum! ‘’Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları

‘Isınamıyorum! ‘’Diyenlere: Daha Sıcak Bir Ev İçin İpuçları

Evlerde hatta çalışma alanlarından istenilen sıcaklığını elde edilebilmesi ve bu sıcaklığın düşük maliyetlerle korunabilmesi için yaşam alanlarımızda bazı değişikliklere gidilmesi gerekmektedir. Daha sıcak bir ev için öncelikle sıcaklığın korunabilmesi dışarıyla iç mekanı ısı dengesini sağlanabilmesi gereklidir. Ortamı ısıtmaktan önce ortamda sıcaklığı düşüren ısı ve enerji kaybına sebep olan durumların belirlenmesi gerekmektedir. Ancak belirleme yapılarak sıcaklığa karşı bir adım atmak mümkün olabilir. Öncelikle evinizin her alanında sıcaklığı kaybetmeye sebep olabilecek ortamı soğutan bütün nedenleri tek tek sıralamak gerekmektedir. Arayacağınız maddelere uzman görüşleri farklı maddeler de eklemek mümkün olabilir.

Pencereleri Kapıları Kontrol Edin, Isımın Kaybolmasına İzin Vermeyin

Yaşam alanlarında pencere ve kapılar sürekli açılıp kapanmakta. Kullanıma bağlı olarak deformasyonlar oluşmaktadır. Bu deformasyonlar kapılarda aralık kalması, contaların eskimesi dışarıdan soğuk havayı içeriye alınmasına sebep olabilir. Bu gibi olursunuz durumları engellemek için pencere kenarlarına kapı kenarlarını tek tek inceleyerek soğuk havanın giriş yapıp yapmadığını ve sıcak havanın dışarıya giderek ortam ısısının düşüp düşmediğini tespit edin. Aynı şekilde kullanmadığınız Odalar bulunmakta ise ve bu odalarda ısıtma kullanmıyorsanız yine kapı çevresini kontrol ederek aday ile diğer alanları hava akışını engelleyin. Daha sıcak bir ev için havalandırma ve benzeri yerlerden de soğuk gelip gelmediğini tespit edin.

İşi İzolasyon Çözümlerini Değerlendirin

Yaşadığımız ortamlarda ısının kaybolmasına neden olan en büyük neden doğru yalıtım sistemlerinin kullanılmıyor olmasıdır. Dışarıdan zayıf bir yalıtımının yapılması içerideki sıcak havanın kolaylıkla dışarıya çıkmasına böylelikle evin soğumasına neden olabilir. Evde imkanınız varsa yerden ısıtma ile hemzemin yalıtımını sağlayabilir hem de evim tamamını eşit miktarlarda ısıtma şansı elde edebilirsiniz. Hem duvar dekorasyonlarınızı değiştirmek hem de duvarlar da içeriden bir yalıtım oluşturabilmek için duvarlarınızda strafor tuğla, taş, odun, patlatma taş gibi desenlerle hem yalıtım hem de dekoratif bir görünüm elde edin. Aynı işlemi tavanımız içinde tavana özel üretilmiş strafor levhalar ile yaparak evinizin tamamından sağlıklı bir yalıtım sistemi oluşturabilirsiniz.

Evinizden ısının muhafaza edilebilmesi kadar sonunda uygun olarak üretiliyor olması gerekmektedir. Bu durumla evlerinizde yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız petek metre karelerini biraz daha büyüterek daha çabuk ısınmanın ve daha az yakıt tüketmenin mümkün olduğunu sizler de görebilirsiniz. Daha sıcak bir ev için periyodik olarak kalorifer kontrolü yaparak her yıl kalorifer ve kombi bakımınızı ihmal etmeden gerçekleştirilmeli.

Back to Top
Close Zoom