'; İdeal Salon Düzeni Ve Mobilya Ölçüleri Nelerdir? » Move Interior Architecture Interior Architect In Ankara

İdeal Salon Düzeni Ve Mobilya Ölçüleri Nelerdir?

İdeal Salon Düzeni Ve Mobilya Ölçüleri Nelerdir?

İdeal Salon Düzeni Ve Mobilya Ölçüleri Nelerdir?

Salon düzeni ve mobilya ölçüleri nelerdir? Sorusuna verilen cevap evlerin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Büyük salonlar için küçük mobilyalar küçük salon için büyük ve hem dekorasyon anlamında hem de kullanış açısından uygun değildir. Salon dekorasyonu ve hatta bütün ev dekorasyonu için öncelikle evinizin tam ölçülerini almanız gerekmektedir. Sonrasında ölçülere uygun kafanızda belirlediğiniz tarzdan mobilya seçimleri yapabilirsiniz. Bu konuda profesyonel mimari firması desteği alabilirsiniz. Böylece özgün ve ciddi manada ilgi cezbeden bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu konuda net bir ölçü vermek mümkün değildir. Ancak mobilyaların birbirleri arasında belirli bir ölçü orantısı olması gerekmektedir. Hem boyut anlamında hem de odada yerleşim anlamında belli bir ölçü oranına dikkat etmeniz evin daha şık olmasını sağlayacaktır.

Konsol Ve Dresuar Ölçüleri Nelerdir?

Mobilyaların seçimi yerleştirilmesi kadar dekorasyonunun tamamlayıcısı ve mobilyalarının doğru yerleştirilmesidir. Özellikle salonları küçük olanları ideal salon düzenli oluşturabilmesi için doğru bir orantı kurması gerekmektedir. Yerleştirme kadar ölçülerinden de odanın büyüklüğüne göre seçilmesi gereklidir. Küçük bir salonda büyük bir konsol veya dresuar çok fazla yer kaplayacağından odanızı boğabilir. Bu nedenle eşyalarınıza uygun ve ölçülerde mimari sağlayacak mobilyaları tercih edilmesi çok daha uygundur.

Salon Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Salon dekorasyonu ile salondaki oturma düzenini önceden tasarlayabilmek mümkündür. Salonda hem kendi rahatınızı sağlamak hem de misafirlerinizi ağırlamak için çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Burada salonun hem işlevselliğini arttırmak hem de görselliğini daha güzelleştirmek hedeflenen sonuçlardır. Salonların farklı büyüklükte olması profesyonel mimari tasarımlar bakımından da farklı çözümlerin bulunmasına neden olmaktadır. Salonların boyutlarına göre ve yapının özelliğine göre mobilya seçimi yapılmalıdır. Özellikle salonların ölçüsü alınmadan mobilya seçimi yapılmamalıdır. Salonlarda kullanım alanlarının genişliğine göre L tipi veya farklı tipte oturma grupları kullanılabilir.  Oturma düzeni sağlanırken televizyon ve oturma gruplarını yönleri dikkate alınmalıdır. Televizyonda parlamaları engelleyecek güneş ışığına maruz kalınmayacak yerlerde düzenleme yapılmalıdır. Aynı zamanda diğer aksesuarlar da oturanların dikkatini dağıtmak yerine huzur verecek ortamı çok daha şık bir hale döndürecek potansiyelde olmalıdır.

 

Back to Top
Close Zoom